#
#
اخبار اقتصادی بورس

هدف‎گذاری تولید ۱ میلیون خودرو توسط سایپا و ایران خودرو

هدف‎گذاری تولید ۱ میلیون خودرو توسط سایپا و ایران خودرو
کد: 36103   تاریخ انتشار :۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۶

خودروسازان در تیرماه ۶۹ هزار و ۱۸۴ دستگاه تولید کرده‌اند که در مقایسه با تیرماه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است

 • به گزارش TsePress آمار تولید چهارماهه صنعت خودروی کشورمان در حالی منتشر شده که تولید در خودروسازی‌ها تقریبا به نصف پارسال رسیده و دیگر خبری از همکاری شرکای خارجی خودروسازان کشور از جمله چینی‌ها در بازار ایران نیست. بنا به آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده، تولید خودرو طی چهارماهه نخست سال جاری به  ۲۶۶ هزار و ۹۶۱ دستگاه انواع خودرو رسیده است. از این رقم، ۲۴۷هزار و ۴۵ دستگاه خودرو مربوط به خودروهای سواری و ۱۹هزار دستگاه خودرو مربوط به تولیدات بخش وانت، ون، مینی‌بوس و میدل‌باس و همچنین کامیونت، کامیون و کشنده است.
 • کاهش ۳۹ درصدی تولید خودرو تا پایان تیرماه
 • در مقایسه با تولیدات چهارماهه نخست سال گذشته خودروسازان با افت تولید ۳/۳۹ درصدی مواجه شده و در مجموع ۲۴۷ هزار و ۵۲۸ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. این درحالی است که طی همین‌مدت در سال ۹۷ خودروسازان ۴۳۲ هزار و ۵۲۸ دستگاه خودرو تولید کرده‌ بودند. البته سال گذشته دقیقا پس از تیرماه بود که روند نزولی تولید خودرو آغاز شد و خودروسازان سال را با تولیدی کمتر از یک میلیون دستگاه خودرو به پایان رساندند.
 • کاهش سه درصدی تولید وانت از ابتدای سال 
 • همچنین در این مدت خودروسازان ۶۹ دستگاه خودروی ون تولید کرده‌اند که در مقایسه با آمار تولید ون در چهارماهه نخست سال پیش با افت حدود ۸۵ درصدی مواجه شده‌اند. همچنین در این مدت خودروسازان در مجموع ۱۸هزار و ۲۷۰ دستگاه وانت تولید کرده‌اند که در مقایسه با سال گذشته افت ۳/۳ درصدی را شاهد هستیم.
 • نزول تولید اتوبوس و مینی‎بوس در کشور
 • همچنین در بخش مینی‌بوس و میدل‌باس و اتوبوس نیز خودروسازان افت تولید را تجربه‌ کرده‌اند؛ به‌طوری که تولید مینی‎بوس و میدل‎باس در کشور با کاهش ۵۵ درصدی نسبت به چهارماهه نخست سال ۹۷ به ۲۹۳ دستگاه رسیده است. تولید اتوبوس نیز به ۱۱۰ دستگاه طی این بازه زمانی کاهش پیدا کرده تا در این بخش نیز خودروسازان کشورمان با کاهش بیش از ۶۴ درصد روبه‌رو شوند.
 • تولید خودروهای سنگین به صفر نزدیک می‌شود
 • تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز روند کاهشی خود را مانند سال گذشته ادامه داده و در این مدت با افت ۷/۷۶ درصد مواجه شده است. در این مدت تنها یک‎هزار و ۱۷۴ دستگاه از این خودروهای سنگین در کشور تولید شده است. با توجه به وضعیت تحریم‌ها و خروج شرکای سنگین‌سازان از کشور به نظر می‌رسد تا پایان سال افت تولید به چیزی بیش از ۹۰ درصد و احتمالا از ابتدای سال آینده تولید کامیون در کشورمان به صفر خواهد رسید. براساس آمار وزارت صمت، خودروسازان در مجموع برای تیرماه ۶۹ هزار و ۱۸۴ دستگاه انواع خودرو را تولید کرده‌اند که این رقم هم در مقایسه با تولید تیرماه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
 • تولید تیرماه ایران‌خودرو ۲۹ هزار و ۱۳۸ دستگاه خودرو
 • ایران‌خودرو طی تیرماه سال جاری ۲۹ هزار و ۱۳۸ دستگاه خودرو تولید کرده است. از این رقم سهم گروه پژو ۲۰ هزار دستگاه خودرو بوده است. همچنان محصولات پژو بیشترین سهم را در تولیدات ایران‌خودرو داشته است. گروه سمند با بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو دارای رتبه دوم تولید در ایران‌خودرو است. همچنین دنا با بیش از دو هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو رتبه سوم در تولید در ایران‌خودرو را دارد.
 • در مجموع ایران‌خودرو از ابتدای سال تا پایان تیرماه بیش از ۱۱۹ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و ۲۰ هزار دستگاه خودرو تجاری‎نشده نیز در سایت‌ها تولید شده است. هرچند تولید خودرو افت داشته اما آن‎طور که پیش‌بینی شده است،
 • برآورد فروش ایران‌خودرو در سال جاری بیش از ۵۸۰ هزار دستگاه خودرو خواهد بود. این رقم در مقایسه با تولید سال گذشته این شرکت حدود ۳۷ درصد افزایش خواهد داشت. البته این اعداد در صورتی است که ایران‌خودرو در شش‌ماهه دوم سال میزان تولید خود را نسبت به شش‌ماهه نخست افزایش دهد. در هر صورت رسیدن به تولید ۵۷۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۸ و همچنان افت تولید نسبت به سال ۹۶ حفظ خواهد شد.
 • سایپا و تولید ۳۰هزار دستگاه خودرو در تیرماه ۹۸
 • گروه خودروسازی سایپا طی تیرماه سال جاری موفق به تولید ۳۰ هزار و ۳۷۰ دستگاه خودرو شده است. در سایپا عکس سال‌های گذشته این بار تیبا بیشترین تولید را داشته است. در مجموع ۱۴هزار و ۱۴۱ دستگاه خودروی تیبا در تیرماه سال جاری در سایپا تولید شده است. در رتبه دوم بیشترین محصول تولیدشده در سایپا پراید قرار دارد.
 • از این خودرو نیز در مجموع ۱۴ هزار و دو دستگاه خودرو تولید شده است. نکته جالب در خصوص تولیدات سایپا در تیرماه تولید یک‎هزار و ۵۴۱ دستگاه خودروی سراتو بوده است. سراتو به دلیل قطع همکاری کیا با سایپا توقف تولید داشته است.
 • تنوع محصولات سایپا بسیار کاهش پیدا کرده است و در مجموع تنها دو خودرو تولید بالایی دارند. در مجموع از ابتدای سال تا پایان تیرماه بیش از ۱۲۲ هزار دستگاه خودرو در سایپا تولید شده است که عمده‌ این محصولات را دو خودروی پراید و تیبا تشکیل می‌دهد.
 • به‎رغم افزایش تولید سایپا نسبت به ایران‎خودرو، پیش‌بینی‌ها حکایت از رسیدن تولیدات این شرکت به چیزی حدود ۴۹۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال جاری دارد. این رقم حتی نسبت به تولیدات سال ۹۶ این شرکت نیز رشد قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

ایران خودرو   بورس تهران   خساپا   خودرو   سایپا   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.