#
#
اخبار اقتصادی بورس

طرح هایی اجرایی و نزدیک به بهره برداری در "کچاد"

طرح هایی اجرایی و نزدیک به بهره برداری در
کد: 37764   تاریخ انتشار :۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۶

میزان سرمایه گذاری شرکت به بیش از ۷۰ هزار و صد میلیارد ریال رسیده و اگر مشکلات تحریمی و فاینانس برطرف شود، ۲ طرح توسعه ای دیگر در مدار احداث این کارخانه قرار خواهد گرفت.

 • به گزارش TsePress هادی بشیراد مدیر امور اداری و منابع انسانی مجتمع چادرملو درخصوص میزان سرمایه گذاری «کچاد» اظهارکرد: میزان سرمایه گذاری شرکت بالغ بر ۷۰ هزار و صد میلیارد ریال بوده و تاکنون این سرمایه گذاری ها در دو بخش به شرح ۴۸۵۰۰میلیارد ریال به عنوان سرمایه گذاری مستقیم و ۲۱۶۰۰ میلیارد ریال در شرکت های سرمایه پذیر را شامل می شود.
 • وی به نتیجه این سرمایه گذاری ها اشاره داشت و ادامه داد: بر همین اساس، این شرکت توانسته تا به امروز ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن را به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برساند و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ظرفیت سنگ آهن دانه بندی را کسب کند؛ از سوی دیگر، چهار میلیون تن ظرفیت تولید گندله وجود داشته و سه میلیون و ۱۵۰ هزار تن ظرفیت تولید آهن اسفنجی با شرکت های غدیر و ارفع شکل گرفته که سهام آن ها در اختیار «کچاد» قرار دارد.
 • بشیراد افزود: دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن ظرفیت تولید شمش فولاد و ۴۵۰ هزار تن ظرفیت یک کارخانه نورد این شرکت بوده و یک طرح تولید فولاد نیز در دست اقدام به ظرفیت ۶۰۰هزار تن وجود دارد.
 • آدرسی از ۵ طرح زیربنایی
 • مدیر امور اداری و منابع انسانی مجتمع چادرملو درخصوص سرمایه گذاری در زمینه طرح های زیربنایی این شرکت نیز گفت: «نیروگاه به ظرفیت ۵۰۰مگاوات در سایت صنعتی»، « تصفیهخانه فاضلاب اردکان به ظرفیت سالانه دو میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب»، «تصفیه خانه در دشت سپیدان نزدیکی مجتمع معدنی چادرملو به ظرفیت چهارمیلیون و ۳۸۰ هزار متر مکعب»، «یک خط انتقال برق در زمان طرح اولیه چادرملو از یزد به مجتمع معدنی چادرملو حدود ۱۸۰ کیلومتر» و «حدود ۱۲۵ کیلومتر راه های اصلی» به عنوان عمده کار های این شرکت، اجرایی شد.
 • بشیراد در ادامه درخصوص زمینه های سرمایه گذاری «کچاد» و اهمیت آن تصریح کرد: از میزان ۲۱هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی که تا پایان ۶ ماهه سال ۹۸ سرمایه گذاری انجام شده، «شرکت آهن و فولاد ارفع با مالکیت ۴۳درصد سهام آن شرکت»، «صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکو با مالکیت ۶۵درصد سهام آن شرکت»، «آهن و فولاد غدیر ایرانیان با مالکیت ۳۰درصد سهام آن شرکت»، «شرکت تامین انتقال آب خلیج فارس با مالکیت حدود ۲۲/۳ سهام آن شرکت» و «شرکت نوین اردکان که طرح الکترود اجرایی می کند با مالکیت حدود ۳۶درصد سهام» از جمله سرمایه گذاری های این شرکت بوده است.
 • طرح هایی اجرایی و نزدیک به بهره برداری
 • وی درباره طرح های در دست اجرای این شرکت و اهمیت آن، تاکید کرد: در حال حاضر دو طرح در دست اجرا بوده که «طرح اکتشاف مقدماتی و تفصیلی آنومالی D ۱۹ که مجوز اکتشاف آن اخذ شده و در حال اجراست که پیشبینی شده حدود ۱۹ هزارو ۲۲۴ میلیارد ریال در این طرح سرمایه گذاری شود تا این معدن به بهره برداری نزدیک شود.
 • بشیراد اضافه کرد: در جوار مجتمع صنعتی چادرملو نیز نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۰ مگاوات و به سرمایه گذاری هزار میلیارد ریال در حال احداث است؛ در این طرح ماشین آلات خریداری شده و بخشی از آن به ایران حمل شده و بخشی دیگر در حال حمل است که در مرحله انتخاب پیمانکار نصب عملیات هستیم و البته امیدواریم که پایان سال عملیات نصب خاتمه پیدا کند و بعد از آن در سال آینده بهره برداری شود.
 • نگاهی به آینده
 • وی اظهارکرد: دو طرح بلندمدت نیز از جمله طرح های شرکت بوده که در ابتدا «احداث کارخانه جدید گندله» در همان مجتمع صنعتی چادرملو به ظرفیت چهارمیلیون تن در سال و سرمایه گذاری حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال در سال و طرح دیگر «احداث دو واحد نورد» به ظرفیت یک میلیون و صد هزار در کنار مجتمع فولادسازی این شرکت که مستقیم شمش فولاد می تواند وارد کارخانه نورد شود که در حدود ۱۱ هزار و ۶۷۳ میلیارد ریال برای آن اعتبار پیش بینی شده است.
 • مدیر امور اداری و منابع انسانی مجتمع چادرملو در پایان خاطرنشان کرد: در آخرین برنامه این شرکت باید ذکر شود که از طریق فاینانس و تسهیلات بانکی بتوانیم برای این طرح استفاده کنیم البته اگر مساله تحریم حل شود این دو طرح در دستور کار قرار خواهد گرفت.

بورس تهران   چادرملو   کچاد   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.