#
#
اخبار اقتصادی بورس

ویروس کرونا در کمین کارکنان کارگزاری‌ها

ویروس کرونا در کمین کارکنان کارگزاری‌ها
کد: 39428   تاریخ انتشار :۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۹

هر چند کانون کارگزاران در اوایل اسفندماه طی نامه‌ای به سازمان بورس کاهش ریسک شیوع کرونا در صنعت کارگزاری را خواستار شد، اما کماکان اقدامی موثر برای پیشگیری از ابتلای ۲ هزار نفر از کارکنان کارگزاری‌ها و خانواده‌های آنان به این ویروس اتخاذ نشده است.

  • به گزارش TsePress  جدای از تاثیرات مثبت و منفی که انتشار و همه‌گیر شدن ویروس کرونا بر بازار سرمایه دارد که افزایش تولید و فروش شرکت‌های دارویی و بهداشتی از یک سو و در مقابل نیمه‌تعطیلی و کاهش تولید و فروش در برخی صنایع و شرکت‌ها از جمله این موارد است، یکی از موضوعات قابل توجه در این زمینه لزوم حضور تازه‌واردان به بازار سهام در کارگزاری‌ها، برای انجام مراحل مربوط به صدور کد معاملاتی و سایر امور اداری مربوط به دادوستد معاملات است. این موضع موجب می‌شود تا کارکنارن کارگزاری‌ها بیش از پیش در معرض بیماری توسط این ویروس قرار بگیرند.
  • بر این اساس در روز پنجم اسفندماه امسال روح‌اله میرصانعی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با اشاره به این موضوع طی نامه‌ای خطاب به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: همان‌گونه که مستحضرید متاسفانه در حال حاضر ویروس کرونا در سطح کشور به سرعت در انتشار بوده و ریسک انتقال آن در تجمعات و مراکز عمومی به شدت بالا است. با توجه به استقبال مردم برای ورود به بازار سرمایه، ازدحام و تجمع مشتریان برای اخذ کد و خرید عرضه‌های اولیه در شعب سراسر کشور شرکت‌های کارگزاری را شاهد هستیم.
  • بر این اساس به منظور کمک به سلامت کارکنان شرکت‌های کارگزاری و مشتریان مراجعه کننده خواهشمند است دستور فرمائید عرضه‌های اولیه که منجر به مراجعه فراوان مشتریان به دفاتر کارگزار می‌گردد، متوقف شده و علاوه بر آن در صورت ضرورت و به تشخیص هر یک از شرکت‌های کارگزاری در هر یک از شعب و دفاتر و نمایندگی‌های خود امکان انجام موارد ذیل برای مدت معین تا رفع بحران فعلی بر اثر شیوع ویرس کرونا مجاز باشد:
  • ۱٫ توقف فعالیت در خصوص اخذ کد معاملاتی برای مشتریان جدید
  • ۲٫ تعطیل کردن تالارهای اختصاصی به منظور عدم تجمع مشتریان.
  • در پاسخ به این نامه، مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار به استناد مصوبه ششصد و بیست و هفتمین جلسه هیئت مدیره سازمان بورس طی نامه‌ای اعلام کرد: بازگشت به نامه آن کانون مقرر گردید شرکت‌های کارگزاری که امکان رعایت موارد بهداشتی طبق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حفظ سلامت کارکنان خود و مراجعه‌کنندگان را دارند موظف به ارئه خدمات هستند. اما آن دسته از شرکت‌های کارگزاری که امکان تامین شرایط بهداشتی لازم مطابق دستورالعمل‌های مربوطه را ندارند لازم است مراجعین را به استفاده از سایر روش‌ها از جمله استفاده از نمایندگی خود نزد دفاتر پیشخوان دولت و شعب بانک‌ها که مجوز آنها را از بورس‌های مربوطه دریافت کرده‌اند با روش‌های الکترونیکی مجاز ارائه خدمات، راهنمایی کند.
  • ضروری است شرکت‌های کارگزاری ضمن مطالعه و اجرای دقیق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و و آموزش پزشکی به ویژه دستورالعمل کشوری کرونا ویروس جدید، توصیه‌های مدرج در بخش مرکز سلامت محیط کار آن دستورالعمل را رعایت و به صورت دقیق اجرا نمایند.
  • در این خصوص برخی کارشناسان معتقدند تداوم روال کنونی به مفهوم این است که بیش از ۲۰۰۰ نفر از پرسنل شرکت‌های کارگزاری در بخش پذیرش که در مواجهه مستقیم با مردم در سراسر کشور هستند و همچنین خانواده‌های آنان، کماکان در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار خواهند داشت.
  • این در حالی است که به عنوان مثال بانک مرکزی تمهیدات خوبی را برای کارکنان بانک‌ها در نظر گرفته است، ولی سازمان بورس نه تنها دغدغه‌ای در این خصوص ندارد، بلکه عمدا و یا از روی غفلت، ریسک ابتلای کارکنان کارگزاری‌ها به ویروس کرونا را بیشتر هم کرده است.
  • منبع: خبرگزاری تسنیم

بورس تهران   شرکت های کارگزاری   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.