#
#
اخبار اقتصادی بورس

عرضه اولیه سهام زغال سنگ پروده طبس

عرضه اولیه سهام زغال سنگ پروده طبس
کد: 40012   تاریخ انتشار :۲۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۱

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین گفت: عرضه اولیه شستا در بازار سرمایه در راستای اجرای سیاست های اصولی وزیر ‏تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شد که این مهم موجب دسترسی مردم به جزئیات عملکرد شستا و زیرمجموعه های این شرکت می ‏شود و نظارت همگانی و عمومی را به همراه دارد

  • به گزارش TsePress غلام رضا سلیمانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در راستای حضور شستا در بورس گفت: شرکت سرمایه‌گذاری تامین ‏اجتماعی(شستا) متعلق به سازمان تأمین اجتماعی با سرمایه ثبتی ۸۰۰۰ میلیارد تومان یکی از بزرگترین نهادهای مالی کشور بوده که ‏در برهه های مختلف زمانی نقش خود را به عنوان پیشرو در بسیاری از زمینه ها بخوبی ایفا کرده است که در آخرین مرحله آن نقش ‏بسیار بزرگی در مبارزه با بحران کرونا و پیشبرد برنامه های مختلف مربوط به جهش تولید ایفا کرده است. امروز نیز با برداشتن تمامی ‏موانع و با صبر، کوشش و تحمل مرارت های بسیار زیاد برای تمامی ارکان آن، می رود تا با عرضه بیش از ۱۰% از سهام خود در بازار ‏سرمایه، گام بزرگ و تحسین برانگیزی دیگری را بردارد.
  • وی اظهار داشت: شستا در این برهه زمانی و پس از سپری کردن بیش از ۳ دهه فعالیت مستمر به یکی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی در ‏سطح خاورمیانه تبدیل شده و با تببین برنامه های مختلف در راستای اصلاح نظام بنگاه‌داری و بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها، ‏تکمیل زنجیره ارزش، توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع هدف و ارتقای هم‌افزایی، بهره‌برداری موثر و بهینه از بازارهای مالی داخلی، حضور ‏فعال در عرصه‌های نوآورانه و دانش‌بنیان، بهره‌مندی از فرصت‌های بهینه محیط بین‌الملل، اصلاح و بهبود ساختارها و فرآیندهای ‏حاکمیتی، مدیریتی و عملیاتی گام های بزرگ، عملیاتی و قابل تحسینی برداشته است. مدیرعامل تاصیکو به ظرفیت های این شرکت نیز اشاره کرد و بیان داشت: شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین نیز به عنوان هلدینگ ‏تخصصی زیر مجموعه شستا در بخش معدن و صنایع معدنی نیز ضمن ایفای نقش پررنگ و مؤثر در عرصه فعالیت های معدنی کشور، ‏سعی در حداکثرسازی منافع سهامداران خود دارد. هلدینگ صدر تأمین در حوزه¬های مختلف اعم از معادن و کانه های فلزی و غیر ‏فلزی فعالیت گسترده ای داشته و مهمترین شرکت های موجود در سبد سهامداری هلدینگ شامل فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع ‏مس ایران، توسعه معادن و فلزات، معدنی املاح ایران، صنایع خاک چینی ایران، فراورده های نسوز، زغال سنگ پروده طبس، پشم شیشه ‏ایران و صنایع مس شهید باهنر کرمان است.
  • بنا به گفته سلیمانی، این هلدینگ در راستای چشم انداز، اهداف و راهبردهای کلان ترسیم شده برای آن در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ و ‏در فهرست بازار دوم بورس عرضه اولیه شده و در حال حاضر ارزش خرده فروشی پرتفوی بورسی آن به ۲۰ هزار میلیاد تومان رسیده ‏است. این هلدینگ نیز به تبعیت از سیاست های کلان شستا قصد دارد تا ضمن رعایت کلیه اصول شفافیت و حاکمیت شرکتی، بخشی از ‏سهام شرکت زغال سنگ پروده طبس را در سال جاری به بازار سرمایه عرضه کند که با این عرضه اولیه تقریباً تمامی دارایی های فعلی ‏آن در حد امکان و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در بازار سرمایه عرضه خواهد شد. مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین خاطر نشان کرد: عرضه شستا با چشم انداز بنگاهی ارزش‌آفرین، دارای منافع پایدار و کسب ‏بالاترین بازده دارایی‌ها در صنایع هدف، می تواند گام بزرگی در راستای ارج نهادن به سهامداران اصلی آن یعنی بیمه شدگان سازمان ‏تامین اجتماعی که در حقیقت بیش از نیمی از جمیعت کشور را شامل می شوند نیز باشد. وی ادامه داد: مدل های مختلفی در سطوح اقتصاد کلان ارائه شده که در تمامی آنها فاکتور سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه(خالص و ‏ناخالص) مستلزم شفاف بودن، در دسترس بودن اطلاعات و رعایت اصول اقتصادی و حاکمیت شرکتی دارد. لذا می توان این اثر برای ‏عرضه اولیه شستا در بازار و رعایت حداکثر شفافیت برای آن در قالب مباحث اقتصاد کلان کشور نیز متصور بود.
  • وی به واگذاری چندی پیش صبا تامین وابسته به شستا اشاره کرد و گفت: در عرضه اولیه شرکت سرمایه گذاری صبا تامین حدود ۲ ‏میلیون نفر شرکت داشته که با در نظر گرفتن همین جمعیت به عنوان ناظران اقتصادی کشور می¬توان به درجه اهمیت و برزگی اقدام ‏شستا پی برد. به بیان دیگر توسعه نظارت همگانی و عمومی بر شرکتها و نهادهای عمومی یکی از مهمترین دستاوردهای ورود شستا به ‏بازار سرمایه خواهد بود. وی اذعان داشت : یکی دیگر از موارد با اهمیت در خصوص مطالب گفته شده ضرورت توجه به مشارکت مردمی به عنوان یکی از اصول ‏اساسی انقلاب اسلامی است. به بیان دیگر مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود امروزه به عنوان مهم‌ترین نماد مردم سالاری برشمرده ‏می شود. یکی از مصادیق این مشارکت حضور مردم در بازار سرمایه¬گذاری و مشارکت اقتصادی فعال و پویا بوده و با سپاس از پرودگار ‏متعال، بازار سرمایه کشور نیز در سال های اخیر گام های بزرگی در این راستا برداشته است. حال با عنایت به اینکه میلیون ها ایرانی به ‏عنوان فعالان بازار سرمایه می توانند به تمامی جزئیات عملکردی شستا و زیرمجموعه‌های آنها دسترسی داشته و مشارکت داشته باشند، ‏اهمیت این اقدام را در راستای مشارکت دادن مردم در تصمیم گیری‌ها و منافع و دارائی های عمومی روشن تر می کند.
  • وی حضور شستا در بازار سرمایه را یکی از سیاست های محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و گفت: وزیر ‏کار همواره بیان داشته است که شستا در بازار سرمایه حضور پیدا می کند و این مهم نشان از توجه شخص وزیر به بورسی شدن شستا ‏در راستای شفاف سازی و نظارت همگانی بر عملکرد و برنامه های این شرکت بزرگ دارد. مدیرعامل تاصیکو خاطر نشان کرد: با توجه به جیمع جوانب توضیح داده شده، مزایای ورود شستا به بازار سرمایه را می توان از ‏منظرهای مختلف مانند ارتقا شفافیت، توسعه مشارکت مردم و نظارت همگانی، ارتقا جایگاه سازمان تامین اجتماعی و شستا به عنوان ‏دارایی متعلق به نیمی از ایرانیان، پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری بیش از پیش و در نهایت تامین منابع برای سازمان تامین اجتماعی کمک ‏به بزرگ شدن بازار سرمایه، تعادل عرضه و تقاضا در بازار سرمایه بیان کرد. اگر مسئله شفافیت را به عنوان اصلی‌ترین راهکار کاهش ‏فساد و مسائل گوناگونی که در پی آن بوجود می‌آید در نظر بگیریم، حقاً و انصافاً باید به تمامی دست اندرکاران ورود شستا به بازار ‏سرمایه تبریک و خسته نباشید گفت. امیداواریم که در آینده نزدیک دیگر نهادهای حاکمیتی کشور نیز با گام نهادن در چنین مسیری ‏موجب رونق بخشیدن به اقتصاد کشور را بیش از پیش فراهم آورند

.

COVID-19   بورس تهران   تاصیکو   صدر تامین   کرونا ویروس   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.