#
#
اخبار اقتصادی بورس گزارش روز - شنيده ها

ساعت معاملات بازار بورس افزایش می‌یابد؟

ساعت معاملات بازار بورس افزایش می‌یابد؟
کد: 40229   تاریخ انتشار :۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷

معامله سهام شرکت‌هایی که به تازگی در بورس عرضه شده‌اند، خارج از ساعت معاملات راه حلی بود که سازمان بورس برای کاهش اختلال در هسته معاملات بازار سرمایه که صدای اعتراض معامله‌گران را بلند کرده اتخاذ کرده است. راه ‌حل موثری که برخی از آن به عنوان افزایش ساعت معاملات یاد می‌کنند.

 • به گزارش TsePress اختلال در هسته معاملات بازار سرمایه که از ارتقا نیافتن آن همسو با افزایش حجم معاملات و بزرگ شدن بازار سرمایه نشات می گیرد، صدای اعتراض سهامداران را بلند کرده است؛ مشکلی که پیش از این هم وجود داشت اما گاهی طولانی تر شدن رفع آن باعث کلافگی معامله گران می‌شود و به نظر نمی رسد از نظر فنی و ارتقای سیستم، فعلا راه حلی پیش روی این مشکل قرار داشته باشد.
 • در هر حال این اختلال دردسر زیادی را برای معامله گران بازار به همراه داشته است، زیرا زمانی که سامانه دچار مشکل می شود، ممکن است رقمی که سایت tsetmc نشان می دهد با رقمی که در کارگزاری نشان داده می شود یک دقیقه اختلاف داشته باشد. این اختلاف ممکن است باعث شود معامله گر دچار این اشتباه شود که فشار فروش زیاد شده و سهم خود را بفروشد؛ درحالی که قیمت بالا آمده و این اتفاق در نهایت باعث ایجاد جو منفی در کل بازار شده و صف فروش ایجاد کند.
 • هرچند مسئولان از اتخاذ راه حل‌هایی برای رفع این مشکل خبر داده‌اند که اکثرا زمان‌بر است اما از آنجایی که نرم افزار هسته خارجی بوده و زمان طراحی آن، این حجم از معامله پیش‌بینی نشده بود، تحریم‌ها گریبان ارتقا و به‌روزرسانی آن را گرفته است و فعلا نمی‌توان انتظار رفع مشکل فنی آن را داشت.
 • در این راستا، در اسفندماه سال گذشته و فروردین سال جاری شاهد عرضه اولیه چهار شرکت بودیم. در این راستا پتروشیمی تندگویان با نماد شگویا در ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۸، شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر با نماد زکوث ر در ۲۱ اسفند، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با نماد صبا در ۲۰ فروردین و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا در ۲۷ فروردین بودیم.
 • نکته مهم در این عرضه اولیه استقبال بی سابقه سرمایه گذاران در خرید سهام شرکت‌های مذکور بود. اتفاقی که مشخص بود باعث افزایش تعداد معامله در بازار خواهد شد. در این راستا سازمان بورس تصمیم گرفت معامله این چهار سهام را به خارج از زمان معاملاتی بازار موکول کند.
 • بر این اساس سهام شستا در ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۴:۳۰ و سهام زکوثر، صبا تامین و شگویا نیز در ساعت ۱۲:۳۵ تا ۱۳:۳۰ معامله می‌شود.

بورس تهران   کرونا ویروس   

نظرات(2)

 1. جعفري گفت:

  حالا که زمان معاملات فرق دارد لطف کنید برای این نمادها هم پیش گشایش لحاظ کنید
  ضمنا متاسفانه ناظر در زمان مقرر یعنى ١٢:٣۵ دقیقه و ١٣:٣١ دقیقه اعلام مجاز بودن نمیکند و سلیقه ایی با ثانیه تفاوت اینکار را انجام میده و چرا نباید قبلش محاز باشه و در زمان لازم مردم بتوانند ثبت سفارش کنند
  متاسفانه با جدا کردن این نمادها قانون ثبت سفارش آنلاینها دو دقیقه زودتر از استیشنهاى کارگزاری هم انجام نمیگیره و بیشتر به نظر میاد قصد از جدا کردن ساعت اینها رانت و فرصت طلبی حقوقی خاست

 2. gholamreza گفت:

  آقا خیلی گلین .همیشه طرفدار سهامدار خرد بودین .امیدوارم سفره تون پربرکت باشه و به اولین سایت و کانال خبری بورس تبدیل بشین.

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.