#
#
اخبار اقتصادی بورس

سامانه ملی معاملات بورس در راه است

سامانه ملی معاملات بورس در راه است
کد: 40821   تاریخ انتشار :۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۴۲

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی وخدمات بورس به بررسی روند کنونی بازار سرمایه پرداخت و از بهره‌برداری آزمایشی سامانه معاملات ملی بورس در آینده نزدیک خبر داد.

 • یاسر فلاح با اشاره به اینکه سامانه کنونی معاملات بورس در سال ۱۳۸۴ از کشور فرانسه خریداری شد، گفت: سامانه مزبور در سال ۱۳۸۷ راه‌اندازی شد. این در حالی است که کشور از سال ۹۰دچار تحریم شد و عملا به‌روزرسانی آن مختل شد. هرچند در سال ۲۰۱۵ با گشایش رخ داده در فضای تحریمی یک به‌روزرسانی از سوی کشور سازنده انجام شد، ولی مجددا با تحریم‌ها مواجه شدیم. فلاح در ادامه افزود: البته کارشناسان داخلی طی این سال‌ها در به‌روزرسانی و رفع مشکلات این سامانه تلاش‌های لازم را انجام داده‌اند به‌طوری‌که خرابی سامانه مزبور که قبلا حتی به یک روز اختلال و توقف معاملات منجر می‌شد، تنها به چند ساعت محدود شد.
 • وی در ادامه با اشاره به اینکه با دیگر کشورهای سازنده سامانه معاملاتی در حال مذاکره هستیم، گفت: در داخل نیز یک تیم دانشگاهی از دانشگاه تهران در حال ساخت یک سامانه داخلی و ملی است و به‌زودی شاهد راه‌اندازی آزمایشی آن خواهیم بود. فلاح در ادامه به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و با اظهار این مطلب که بازار سهام پیشتاز دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری در مدت اخیر بوده است، گفت: ورود نقدینگی با حجم بسیار بالا به بورس سبب شده تا بازار سهام پیشتاز دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری شود. در این میان سهامداران با توجه به سه نکته کلیدی داشتن صبر، سبد متنوع سهام و پرهیز از رفتارهای هیجانی می‌توانند به موفقیت در این بازار دست یابند.
 • فلاح درخصوص برخی مشکلات این روزهای کارگزاری‌ها و نارضایتی تعدادی از سهامداران نیز گفت: جامعه کارگزاری فعال در بورس ایران با فعالیت ۱۰۸شرکت کارگزاری و ۱۷۰۰ ایستگاه معاملاتی در کل کشور، یکی از بزرگترین و پرتعدادترین کارگزاری‌ها در دنیا است. البته این موضوع به معنای ارائه خدمات کافی از سوی این نهادها نیست و بعضا برخی از آنها مشکلاتی نیز دارند و نارضایتی‌هایی نیز از سوی سهامداران ایجاد می‌شود. وی ادامه داد: کارگزاری‌ها موظف هستند تا قابلیت‌های خود را توسعه دهند و متناسب با نیاز مشتری به ارائه خدمات بپردازند. چنانچه این خدمات نامناسب ارائه شود و شکایت‌هایی از سوی سهامداران ارائه شود، در صورت صحت موضوع نه‌تنها کارگزاری جریمه نقدی خواهد شد، بلکه درجه آن و همچنین حد دریافت اعتباراتش نیز کاهش خواهد یافت.
 • مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس در ادامه به سهامداران چند توصیه کرد و گفت: افراد به هیچ‌وجه سرمایه‌های اصلی زندگی خود از جمله ماشین و خودرو را وارد بازار نکنند. بازار سهام محل سرمایه‌گذاری پول‌های پس‌انداز شده است. سه رمز موفقیت سهامداران در بازار سرمایه، صبوری، پرهیز از رفتارهای هیجانی و داشتن سبدی متنوع از سهام مختلف است. در اینصورت سرمایه‌گذاران می‌توانند به سودی مطمئن دست یابند.

بورس تهران   

نظرات(4)

 1. احسان ت گفت:

  این اشتباه بزرگیه که ساخت سامانهٔ معاملاتی در این وسعت رو دست یه مشت دانش‌آموز بدید.
  تنها دغدغهٔ اون‌ها فقط فکر گرفتن نمره‌ برای رفتن به خارج هست و احساس می‌کنن حیف هستن و ایران بمونن ذوب می‌شن.

  لطفا اینقدر با زمان، اعصاب و سرمایهٔ مردم بازی نکنید.

  • نوید گفت:

   همین ی مشت دانش آموز ماهواره فرستادن تومدار
   این چه حرفیه میزنی؟
   لااقل مطلبودقیق‌بخون
   میگه آزمایشی یعنی سیستم فعلی برقراره‌تاسیستم جدیدجواب بده
   اشکالش‌چیه؟

 2. الناز ق گفت:

  افراد تحصیل کرده و کار بلد مگه تو مملکتمون کمه که دست دانشجو میسپرن؟ اگر بابت تولید محصول هزینه نکنن، سیستم معاملاتی به باگهای مخرب میخوره و مردم موقع استفاده سرمایشون با مشکل مواجه میشه. اگر پول تولیدشو ندارید اینم از مردم بگیرن!

 3. یاسین گفت:

  ما اگه خودباوری داشته باشیم و به جوون های با استعداد ایران اعتماد کنیم مطمئنا میتونن سامانه ملی رو با کیفیت بهتر و با قیمت پائین تر تولید کنند.نمونه اش پهپاد،ماهواره، موشک و … هست

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.