۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - 2021 21 Sep
#
#
اخبار اقتصادی بورس گزارش روز - شنيده ها

دارندگان سهام عدالت به فکر فروش آن نباشند

دارندگان سهام عدالت به فکر فروش آن نباشند
کد: 41572   تاریخ انتشار :۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۳۸

 • اسمعیل فوادیان مدیرعامل شرکت کارگزاری مهرآفرین و پیشکسوت بازار سرمایه طی گفتگویی با گروه خبری اخبار بورس درخصوص شباهت­ها و تفاوت­های بازار سرمایه در دو دهه قبل و در حال حاضر  و راهکاری برای آینده­ی این بازار صحبت کرد و گفت:
 • .
 • در جامعه کنونی ما وضیعت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها اطمینان بخش­تر و بهتر است و خیلی نمی­توان به بازار دلار یا ارز، بازار سکه و مسکن تکیه کرد زیرا قیمت مسکن رو به افزایش است و افراد بسیار زیادی در کشور هستند که دارایی آنان زیر ۱۰۰ میلیون تومان است و بهتر است این افراد در بازار سرمایه که امن­تر و شفاف­تر است سرمایه گذاری کنند. مهمترین تفاوت بازار سرمایه­ی کنونی با آن سال­ها میزان تورم است. هرکدام از آقایان ریاست جمهوری که آمدند دلار را با قیمتی مشخص تحویل گرفتند و با قیمتی بالاتر تحویل دادند. اگر به قیمت پراید ۷ میلیون تومانی و سپس  به ۲۱ میلیون تومانی و درحال حاضر حدود ۶۰ میلیون تومان توجه شود می­توان نتیجه گرفت قیمت­ها در هر دوره سه برابر افزایش پیدا کرده است.
 • موضوع دیگری که هم اکنون در جامعه وجود دارد این است که نقدینگی در جامعه به شدت افزایش یافته و از آن سو نیز فروش نفت و درآمد آن به شدت کاهش پیدا کرده و در ازای آن بخشی از نفت را هم که فروخته­ایم مجبور هستیم کالا وارد کنیم  و امکان نقل و انتقال ارز برای ایران وجود ندارد .
 • فوادیان درخصوص تفاوت بازار سرمایه و بازار پول گفت: در حال حاضر مردم به بازار سرمایه روی آوردند و باید بدانند در بازار سرمایه سود هست ولی ریسک هم نیز هست اما وقتی در سیستم بانکی سرمایه گذاری می­کنیم ممکن است سودآوری کمتری حاصل شود ولی ریسک چندانی ندارد. اگر در بازار سرمایه ریسک بالاتر است مسلما سود آن نیز بیشتر است، پس اگر سود مورد انتظار در بازار سرمایه کم باشد باید در سیستم بانکی سرمایه­گذاری کنیم.
 • عده ای معتقد به اقتصاد بازار پول محور هستند و عده دیگر به بازار سرمایه محور اما بنده سال هاست که گفته و می نویسم این دو بازار بصورت موازی مثل ریل راه آهن می باشند که در کنار هم باید قطار اقتصادی کشور را هم سالم و هم بموقع و در زمان مقرر به مقصد برسانند. بی دلیل نیست که مدیریت این دو، رکن اساسی اقتصاد (دو ریل و قطار) به یک وزارتخانه محول شده است .
 • این پیشکسوت بازار سرمایه در ادامه افزود: دلیل اینکه شرکت­ها از نظر سوددهی ایده­آل سرمایه گذار نیستند این است که به طور مثال شما سهمی از شرکت الف دارید که ارزش هر سهم آن دویست هزار تومان است پس اگر این عدد را در تعداد سهام آن ضرب کنید ارزش کل شرکت مثلا ده هزار میلیارد تومان می­شود! اما نکته اینجاست که شما با این قیمت نمی­توانید این بنگاه اقتصادی را تاسیس کنید. همچنین قیمت یک کارخانه­ی سیمان پانصد میلیارد تومان است ولی اگر هفتصد و پنجاه میلیارد تومان بدهند باز هم نمی­توانید مشابه آن را بسازید و ساخت آن ممکن است چند سال طول بکشد، پس نتیجه می­گیریم این کارخانه ارزش دارد ولی ارزش دارایی دارد.
 • تفاوت دیگری که متاسفانه یا خوشبختانه وجود دارد این است که زمانی که دولت­ها بر سرکار می­آیند در ابتدا نگاه خوبی به بازار سرمایه ندارند و رفته رفته به اهمیت آن پی می­برند طوری که در اواخر دولتشان نقش بازار سرمایه به سرعت پررنگ می­شود.
 • همچنین فوادیان در ادامه­ی این گفتگو به راهکار مهمی اشاره کرد و گفت: بنده حدود هشت سال است پیشنهادی به سازمان بورس در خصوص گسترش فیزیکی شعبه­­ی شرکت­های کارگزاری­ها، ارائه دادم. قبلا در بورس دستورالعملی آمد که شعب را گسترش دهیم اما کمی پیچیده و سخت بود و ما جز اولین کسانی بودیم که در بازار سرمایه نمایندگی تاسیس کردیم و خوشبختانه همچنان فعال است و روز به روز نیز فعالیتش نیز افزایش پیدا می­کند و لذا گسترش شبکه­ی کارگزاری در سراسر کشور و حد اقل یک دفتر در هر شهر لازمه­ی بازار سرمایه برای ارائه­ی خدمت به آحاد ملت شریف ایران می باشد.
 • وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح گسترش فیزیکی شعب کارگزاری­ها با امکانات و شرایط کاری مطلوب خاطر نشان کرد: به اعتقاد بنده استفاده از تکنولوژی و ابزارهای آنلاین نه تنها موجب حذف نیروی انسانی نمی­شود بلکه چرخه­ی بازار سرمایه را وسیعتر خواهد کرد. اما همه­ی مردم امکان و یا تسلط کافی برای استفاده از این ابزارهای نوین را ندارند پس امور این افراد باید بصورت حضوری انجام شود .
 • راهکار هم این است تشویق در حد اعلا و تنبیه در حد ضرورت و یا جذب در حد اعلا و دفع در حد ضرورت؛ بدین معنی که شورای عالی بورس باید برای شهرها با وضعیت مختلف اقتصادی و مردم برای کارگزار آیین نامه­ای تدوین کند که حضور در بعضی شهرها اختیاری، بعضی تشویقی با ابزارهای در دست دولت و مجلس و بعضی هم اجبار اما در حد ضرورت باشد تا این امر تحقق یابد .
 • نکته دیگری که قابل ذکر است این است که قرار ما از انقلاب، اجرای عدالت بین مردم بود همانطور که در تمام دنیا می­بینید یک نماینده مجلس یا یک رییس جمهور و سایر مسئولین شعارشان این است که ای مردم ما می­خواهیم بیاییم تا به شما خدمت کنیم اما می­بینیم که در شهر تهران در شرایطی که مردم سرمایه برای کار و تهیه مسکن ندارند، روی اتوبان پل طبیعت ساخته می­شود و علت آن وضع مالی مردم این شهر و دریافت عوارض است زیرا حدود پنجاه شصت در صد سود شرکت­های بورسی سراسر کشور به مردم تهران با جمعیت پانزده میلیون از هشتاد میلیون نفر تعلق دارد که از عدالت به دور است .
 • و در انتها درخصوص سهام عدالت اضافه کرد: در حال حاضر یکی از بحث­های مهمی که در مملکت وجود دارد بحث سهام عدالت است که سبد سهام عدالت از شرکت­های بنیادی و با قدرت کشور تشکیل شده و لذا دارندگان این سهم اصلا به فکر فروش نباشند مگر در صورت ضرورت و یا نیاز مالی، که بهتر است فقط در حد ضرورت اقدام به فروش نمایند.

نظرات(1)

 1. ه م گفت:

  هرکس اختیار سهام خودش را دارد..نمایندگان جدید مجلس درکاربورس دخالت نکنند ..ازطرف تمام سهامداران.بورس ایران.باتشکر.

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70