#
#
اخبار اقتصادی بورس

«غزر» با حباب متولد می شود؟

«غزر» با حباب متولد می شود؟
کد: 42853   تاریخ انتشار :۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴

غزر در سال ۹۸ تنها ۹ درصد از محصولات خود را صادر نموده است. این شرکت ۶۲ درصد محصولات خود را به شرکت های زیر مجموعه فروخته است که به نظر می رسد این عملکرد برای ایجاد سود برای این شرکت رخ داده است.

  • به گزارش گروه خبری «اخبار بورس»  و به نقل از خبرگزاری فارس، طی هفته های گذشته شرکت زر ماکارون برای سومین مرتبه خود را برای عرضه در بورس آماده می کند. چهارشنبه ۸ مرداد ۱۶۰ میلیون سهم این شرکت تحت عنوان نماد «غزر» با روش ثبت سفارش در دامنه قیمت ۳۷۷۵ تا ۳۹۷۵ تومانی عرضه اولیه می‌شود. عرضه اولیه‌ای که طی دو ماه گذشته دوبار کنسل شده است.
  • زر ماکارون در سال مالی ۹۸ بیش از ۹ هزار و ۷۲۸ میلیارد ریال درآمد عملیاتی داشته که تقریبا ۲۰۰ درصد بیشتر از درآمد سال مالی ۹۷ این شرکت بوده است. با توجه به افزایش ۱۱۳ درصدی هزینه‌های این شرکت، سود خالص غزر در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده که ۲۳۲۴ درصد بیشتر از سال ۹۷ بوده است. همچنین سود خالص پایه هر سهم این شرکت نیز ۱۴۳۸ ریال شناسایی شده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۸۷۰ درصدی داشته است. با این حساب، نسبت حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ به ۲۴ درصد رسیده که در مقایسه با حاشیه سود خالص ۳ درصدی سال گذشته ۸ برابر شده است.
  • همه این صورت های مالی برای شرکت زر ماکارون، نمی تواند توجیه کننده قیمت بالای این سهم در عرضه اولیه باشد. بسیاری از کارشناسان معتقدند با کاهش ۱۳ درصدی قیمت این سهم طی دو عرضه اولیه گذشته، اما هنوز قیمتی که برای این سهم در نظر گرفته شده است، بسیار بالاست. در دوره های قبلی عرضه این نماد در بورس به صورت عرضه اولیه قیمت ۴۵۵۰ تومان برای ان در نظر گرفته شده بود که در عرضه روز چهارشنبه این مبلغ به ۳۹۵۰ تومان رسیده است.
  • غزر در سال ۹۸ تنها ۹ درصد از محصولات خود را صادر نموده است. این شرکت ۶۲ درصد محصولات خود را به شرکت های زیر مجموعه فروخته است که به نظر می رسد این عملکرد برای ایجاد سود برای این شرکت رخ داده است. منفی شدن سرمایه در گردش و جریان نقد عملیاتی این شرکت علی رغم رشد فروش نشان می دهد مبالغ فروش این شرکت هنوز به شرکت برنگشته است. افزایش فروش به شرکت های زیر مجموعه به احتمال زیاد جهت پرکردن این خلا می باشد.
  • غزر در حال حاضر ۶۳۶۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شده است که ارزش دفتر دارایی‌های آن که تجدید ارزیابی زمین و ساختمان مربوط به سال ۹۴ می باشد، ۷۵۶ میلیارد و سهم آن ۳۹۲ میلیارد تومان است. زمانی که ۱۲ درصد این شرکت واگذار می شود، در صورتی قیمت این سهم افزایش یابد سود اصلی به حساب سهامدار عمده واریز خواهد شد.
  • در خردادماه امسال که قرار بود این شرکت در بورس عرضه شود، به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص افزایش ده درصدی قیمت فروش محصولات این عرضه لغو شد. عرضه این شرکت در آن دوره نیز حاشیه های به همراه داشت که هنوز هم این حواشی پابرجاست.
  • اعلام قیمت ۴۵ هزار و۵۰۰ ریالی برای هر سهم این شرکت که منجر به ورود شرکت با ارزش بازار ۷۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی به بازار سرمایه می‌شود، اعتراض گروهی از فعالان بازار را به همراه داشت. شرکت تأمین سرمایه تمدن که عهده دار ارزش گذاری سهام "زر ماکارون" بوده است در گزارش منتشر شده در تارنمای شرکت بورس ارزش سهام این شرکت را بر اساس سه روش متداول به ترتیب ۲۸۰۸۲ ریال  (روش FCFE) و ۲۷۳۵۱ ریال (روش DDM) و ۹۷۳۸۰ ریال (روش P/E) اعلام کرده است.
  • به نظر می رسد رقم قبلی عرضه این شرکت یعنی ۴۵۵۰ تومان برای هر سهم بسیار بالا بوده و قیمت فعلی ۳۹۵۰ تومان باز هم از رقم اصلی هر سهم غزر بسیار فاصله داشته و به نظر می رسد سازمان بورس باید در قیمت گذاری این سهم تجدید نظر کرده و حباب موجود در این سهم را شکسته و آن به قیمت واقعی عرضه نماید.

بورس تهران   زر ماکارون   غزر   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219