#
#
اخبار اقتصادی بورس

ضریب فزاینده به عدد بی‌سابقه ۷٫۹ رسید!

ضریب فزاینده به عدد بی‌سابقه ۷٫۹ رسید!
کد: 44161   تاریخ انتشار :۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۵

حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه به عدد ۲ هزار و ۹۴۳ هزار و ۹۸۷ میلیارد تومان رسیده که این رقم در ۶ ماهه اول امسال ۱۷٫۱ درصد و در یک سال منتهی به پایان شهریور ماه ۳۶٫۲ درصد رشد داشته است.

  • براساس اطلاعات متغیرهای پولی حجم رشد نقدینگی و پایه پولی در پایان شهریور ماه امسال قابل محاسبه است.
  • بانک مرکزی در گزارش اخیر خود رشد نقدینگی در ۶ ماهه اول امسال را معادل ۱۷٫۱ درصد و در یک سال منتهی به پایان شهریور سال ۹۹ را ۳۶٫۲ درصد و رشد پایه پولی در یک سال اخیر را ۲۶٫۱ درصد اعلام کرده است.
  • بر این اساس و با توجه به آمارهای اسفند ۹۸ و شهریور ماه ۹۸، حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه سال جاری به رقم ۲۹۴۳ هزار و ۹۸۷ میلیارد تومان رسیده است. درواقع در ۶ ماه اول امسال ۴۲۹ هزار و ۹۰۷ میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده شده است.
  • همچنین حجم پایه پولی در پایان شهریور ماه ۹۹ معادل ۳۷۲ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان رسیده است.
  • به این ترتیب ضریب فزاینده در شهریور ماه امسال به عدد ۷٫۹ رسیده که در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه است. درواقع هر ۱۰۰ ریالی که بانک مرکزی خلق می‌کند، با این نرخ، در طول یک سال به ۷۹۰ ریال نقدینگی تبدیل می‌شود.

بورس   پول   تورم   نقدینگی   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219