• عباس علی‌آبادی گفت: گروه مپنا در زمینه حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش راندمان نیروگاه‌ها در حال پیشبرد برنامه‌های هدف‌گذاری شده است. وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر تنوعی از محصولات شامل حدود ۱۹۰ محصول در گروه مپنا در حال تولید است، افزود: در حالی که حدود ۱۰ سال قبل، بیش از یک میلیارد دلار در گروه مپنا برای محصولات خارجی ارزبری داشتیم این رقم با وجود توسعه مبادلات و فعالیت‌ها، به دلیل توانمندی‌ها در داخلی سازی به ۳۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در گروه مپنا، شاخص تولیدات داخلی باز هم افزایش و شاخص ارزبری کاهش خواهد یافت. مدیرعامل گروه مپنا اظهار امیدواری کرد که به زودی شاهد دستاوردهایی به مراتب بزرگ‌تر در سطح گروه مپنا خواهیم بود و بلوغ جهانی خود را افزایش داده و متکی بر علم و دانش، تولیداتمان را توسعه خواهیم داد.
  • شایان ذکر است، ژنراتور ۲۵۰ مگاولت آمپری (۲۰۰ مگاواتی)، بزرگ‌ترین ژنراتور هوا - خنک طراحی و ساخته شده در شرکت ژنراتور مپنا است که طراحی و ساخت آن به صورت کامل توسط متخصصان داخلی انجام شده و به لحاظ عملکردی، قابلیت رقابت با محصولات شرکت‌های صاحبنام بین‌المللی حوزه تجهیزات نیروگاهی را دارد. نوآوری‌های به کار رفته توسط متخصصان شرکت پارس ژنراتور، منجر به بهبود کیفیت محصول در ابعاد الکترومغناطیسی، حرارتی و مکانیکی می‌شود. راندمان محاسباتی که مهم‌ترین شاخص عملکرد ژنراتور است نیز به عدد بسیار مطلوب ۷۲/ ۹۸ درصد رسیده است. همچنین برای اولین بار در کشور، هسته فورج روتور ژنراتور گازی ۱۸۵ مگاوات در کارخانه شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا و از طریق همکاری با سازندگان داخلی تامین شد.
  • قرارداد ساخت هسته فورج روتور ژنراتور گازی ۱۸۵ مگاوات حرارتی که از استراتژیک‌ترین کالاهای مورد نیاز در صنایع نیروگاهی است، به وزن حدود ۳۹ تن و با طول ۱۱ متر بین شرکت‌های مپنا ژنراتور و مجتمع فولاد اسفراین در دی ۹۸ به امضا رسید و موجب تولید این کالای استراتژیک شد. در این راستا، برای اولین بار وزین‌ترین و بزرگ‌ترین قطعه مورد استفاده در صنایع نیروگاهی به تولید رسید. پیش از این دانش فنی ذوب‌ریزی و فورج قطعات سنگین ۱۰۰ تنی در اختیار شرکت‌های اروپایی و چینی بود.
  • قطعه دینامیکی تولید شده با نام هسته روتور، دارای وزن مذاب ریخته شده حدود ۱۰۰ تن، وزن قطعه خام پیش ماشین‌کاری شده ۲/ ۳۸ تن، طول قطعه حدود ۱۱ متر و حداکثر قطر قطعه ۱۰۵۵ میلی‌متر است. البته در حاشیه این مراسم، از دستگاه اسلاتر و موتورسیکلت برقی ساخت شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا نیز رونمایی شد که کاربرد دستگاه اسلاتر، شیارزنی روتورهای ژنراتور ساخت شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا است. در این میان موتورسیکلت برقی شرکت پارس ژنراتور نیز با به کارگیری فناوری موتور محرک درون‌چرخ (in-wheel drive) طراحی شده است.