#
#
اخبار اقتصادی بورس

شروط حضور خارجی‌ها در میادین مشترک غرب کارون

شروط حضور خارجی‌ها در میادین مشترک غرب کارون
کد: 45346   تاریخ انتشار :۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۲

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با تاکید بر اینکه نباید درهای صنعت را روی گردش آزاد اطلاعات ببندیم، گفت: اگر بتوانیم با لحاظ اصول اقتصادی، منافع ملی و در چارجوب سیاست‌های کلی نظام حتی علیرغم اینکه توانمندی داخلی اثبات شده وجود دارد، سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم بسیار اهمیت دارد.

  • تورج دهقانی با اشاره به روند تولید از میادین غرب‌ کارون اظهار داشت: به دلیل مسائل سال گذشته تا حدی تولید کاهش پیدا کرد اما اکنون در حال افزایش تولید تا ۳۵۰ هزار و ۴۰۰ هزار بشکه هستیم، برنامه ما این است که تا پایان سال روی رقم حداقل ۳۵۰ هزار بشکه تولید ثبات داشته باشیم، ضمن اینکه روزانه چاه‌هایی را که بسته بودیم باز کرده و به مدار تولید باز می‌گردانیم.
  • وی با تاکید بر اینکه ما باید حداکثر تولید ظرفیت ایجادشده در غرب‌کارون را به مدار تولید بیاوریم، افزود: این چیزی است که به ما ابلاغ شده و فارغ از میزان صادرات و یا برنامه بودجه سال آینده است.
  • مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم حداکثر تولید را در غرب‌کارون داشته باشیم و امیدواریم که به برداشت ۴۰۰ هزار بشکه‌ای از این میدان برسیم.
  • وی درباره نیاز به واردات تجهیز از خارج از کشور گفت: در توسعه میدان قطع به یقین بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات از جمله لوله‌ها، شیرآلات و تجهیزات درون‌چاهی را می‌توانیم از داخل تهیه کنیم، توانمندی داخلی برای همه اقلام وجود دارد. ممکن است بسته به نیاز در مقطعی همه ظرفیت‌های داخل را بکار بگیریم اما کفایت نیازمان را نکند ولی استفاده از توانمندی داخل سیاست حداکثری ما است و تقریبا کالایی وجود ندارد که نداشته باشیم و کار ما در حوزه توسعه معطل بماند. دهقانی یادآور شد: در برخی تجهیزات دوار مثل کمپرسورها هنوز به توانمندی کامل نرسیده‌ایم اما منجر به خدشه و یا توقف در توسعه نمی‌شود، در عملیات توسعه برای تولید هیچگونه وابستگی راهبردی و کلیدی به محصولات و کالاهای خارجی نداریم.
  • وی درباره ورود شرکت‌های خارجی تاکید کرد: اولا در این صنعت نباید در گردش آزاد اطلاعات را ببندیم چون عرصه رقابت را بهم زده‌ایم و توانمندی کیفی نیز به ممکن است به مرور مخدوش شود. باید توانمندی ایجاد شده در داخل را قدر بدانیم و توجه کنیم  اگر شرکت‌های خارجی آمدند با شرایط جدید کار کنند به عبارت دیگر اگر در گذشته تکلیف این بود که از ۵۰ درصد توانمندی داخلی استفاده شود این بار می‌توانیم ۸۰ درصد از توان داخل استفاده شود.
  • مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت تصریح کرد: حضور خارجی‌ها فقط استفاده اقتصادی نیست نگاه راهبردی است شرکای خارجی و سرمایه گذاری خارجی تراز تجاری و گردش مالی یعنی بحث‌هایی که در اقتصاد کلان مطرح است. صرفا نمی‌توانیم بخشی نگاه کنیم اگر بتوانیم با لحاظ اصول اقتصادی و منافع ملی حتی علیرغم اینکه توانمندی داخلی اثبات شده وجود دارد سرمایه گذاری خارجی را با رعایت منافع ملی در چارچوب سیاست‌های کلان نظام ایجاد کنیم باید استقبال کینم ولی نباید به این معنا باشد که توانمندی داخلی ایجادشده را فراموش کنیم. باید از حضور شرکت‌های خارجی با شرایط جدید استقبال کنیم.

نفت ایران   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219