#
#
اخبار اقتصادی بورس

اجباری شدن خرید خودرو از بورس در صورت تصویب مجلس

اجباری شدن خرید خودرو از بورس در صورت تصویب مجلس
کد: 45939   تاریخ انتشار :۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۹

مجلس شورای اسلامی در نظر دارد طرح عرضه خودرو در بورس را در صحن علنی به تصویب برساند. اما باید دید مردم از اجرای چنین طرحی استقبال خواهند کرد یا خیر.

  • مجلس شورای اسلامی در نظر دارد با تصویب طرح عرضه خودرو دربورس به این صنعت سامان ببخشد. در این باره چندی پیش روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به «خودروکار» گفت: ما طرح عرضه خودرو در بورس کالا را برای حل این موضوع در کمیسیون به جمع بندی رسانده ایم و منتظر هستیم تا برای تصویب به صحن برود.
  • ایزدخواه اضافه کرد: البته درباره بورس نیز گفته ایم باید حوزه تقاضا هم کنترل شود. یعنی سیستم به صورتی نباشد که هر کسی متقاضی خودرو شود. باید تقاضای واقعی شناسایی شود.
  • حال باید دید مردم به عنوان مصرف کننده این صنعت تا چه اندازه به خرید از بورس تمایل دارند. سعید مدنی مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا با اشاره به موضوع عرضه خودرو در بورس، به «خودروکار» گفت: طرح عرضه خودرو در بورس زمانی مطرح شد و حتی برخی خودروها مثل «سراتو» به صورت آزمایشی عرضه شدند.
  • وی ادامه داد: البته عرضه خودرو در بورس در صورت اصلاح شرایط مجلس، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. قرار بر آن بود قیمت خودرو در بورس کشف و براساس آن خودرو توسط خودروسازان به بازار عرضه شود. درواقع عرضه در بورس تنها برای کشف قیمت بود.
  • مدنی تصریح کرد: اما شرایطی که مجلس برای این طرح در نظر دارد که مابه تفاوت قیمت به حساب خزانه واریز و بخشی از آن به عنوان تسهیلات به خودروسازان داده شود، مشکلی از مشکلات صنعت خودرو را حل نخواهد کرده و تنها ما به تفاوت به جای دلالان به جیب دولت می رود.
  • مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا همچنین با اشاره به استقبال مردم از عرضه خودرو در بورس، بیان کرد: اگر خودرو تنها از طریق بورس عرضه شود، مردم چاره ای جز خرید به این روش را نخواهد داشت. اما باید دید آیا مردم می توانند در بورس بیش از یک خودرو بخرند؟ اگر عرضه مانند برخی کالاهای دیگر سقف داشته باشد عده ای سرمایه دار از بورس خرید کرده و سپس به بازار عرضه خواهند کرد که بدون شک با رانت همراه خواهد بود.
  • به گفته مدنی، در اقتصاد آزاد بازار تنظیم کننده خواهد بود و دولت تنها به صورت کلان نظارت خواهد داشت.

خودرو   

نظرات(0)

شما هم میتوانید اولین نظر خود را ثبت نمایید.


Notice: Undefined variable: user_ID in /home/tsepress/public_html/wp-content/themes/tsepress-theme/comments.php on line 70

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/tsepress/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219